Medycyna estetyczna

Zabiegi medycyny estetycznej powoli przestają być uważane za swoisty kaprys bogatych pań, a stają się coraz bardziej powszechne. Co więcej, już nie tylko same kobiety decydują się skorzystać z niewątpliwych dobrodziejstw medycyny estetycznej, również panowie dostrzegli jej zalety. Medycyna estetyczna kojarzona jest najczęściej z zabiegami t.j. powiększanie ust, botoks (botox), osocze bogatopłytkowe, kwas hialuronowy, modelowanie i korekcja kształtu twarzy, nosa czy ust, rewitalizacja skóry głowy (wzmocnienie włosów), usuwanie zmarszczek, maskowanie blizny itd. Niektóre z zabiegów podobne są do tych z zakresu dermatologii.

To nadal dość młoda specjalizacja. Niezwykle skuteczne jest leczenie nią np. różnych przebarwień i niedoskonałości. W naszym kraju praktykuje się ją od roku 1993. Na pewno potrzebna jest nieustanna edukacja, ponieważ poziom wiedzy na ten temat wciąż pozostawia wiele do życzenia. Tylko w ten sposób medycyna estetyczna na dobre zaistnieje w świadomości naszych rodaków, tym bardziej że przez minione lata narosło trochę mitów, które z prawdą mają niewiele wspólnego.

Medycyna estetyczna Gdynia tylko z Gabinet medycyny estetycznej Atelier103 z Gdyni zaprasza więc nie tylko na różnorodne zabiegi medycyny estetycznej, ale także na dawkę wiedzy.

Krótka historia medycyny estetycznej

Ojcem medycyny estetycznej jest francuski endokrynolog Jean Jacques Legrand, który założył w 1973 roku pierwsze na świecie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Dokładnie 20 lat później ta wyodrębniona gałąź medycyny zawitała do naszego kraju. Wtedy to właśnie powstała Sekcja Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. Początki były trudne ze względu na spory sceptycyzm zarówno samego społeczeństwa, jak i większości lekarzy. Zabiegi medycyny estetycznej nie były też dostępne dla szerokiego grona osób z powodu wysokich cen.

Na przestrzeni lat zmieniło się naprawdę wiele. Podstawowe, te najbardziej znane metody poprawy urody i likwidacji wszelkich niedoskonałości cery mają bardzo przystępne ceny, więc stały się łatwo osiągalne. Kiedyś klientkami były przede wszystkim panie w wieku 40-50 lat, które mogły się pochwalić zasobnym portfelem. Obecnie do gabinetu trafiają zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Wszyscy pragną dobrze się prezentować, wszyscy chcą zachwycać swoim wyglądem.

Co więcej, praktycznie co roku pojawiają się innowacyjne preparaty i nowe metody. Dzięki temu w dużym stopniu wzrósł poziom bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów, które są aktualnie mało inwazyjne, a czasami wręcz bezinwazyjne. To obecnie wyjątkowo przystępny i coraz bardziej popularny sposób na walkę z kompleksami i poprawę wyglądu swojego ciała. Wiele osób i to nie tylko ze świata show biznesu śmiało przyznaje się do tego typu ingerencji w swoje ciało. Medycyna estetyczna przestała być tematem tabu.

Chociaż klientami są głównie kobiety, to również panowie zaczynają doceniać kwestie związane ze swoim wyglądem. Z roku na rok wzrasta procent przychodzących do gabinetu panów, którzy rozumieją, jak ważny jest atrakcyjny wizerunek. W naszej klinice medycyny estetycznej dostrzegamy wyraźnie ten trend i dlatego serdecznie zapraszamy nie tylko panie, ale również panów, którym zależy na nienagannej prezencji.

Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Ta dziedzina medycyny z zakresu estetologii medycznej zajmuje się poprawą jakości życia ludzi zdrowych, ale z pewnymi defektami w swoim wyglądzie. Nie zawsze jest to leczenie – ale czasem lifting (np. lifting twarzy). Uważa się, że wręcz idealnie wypełnia przestrzeń pomiędzy metodami chirurgii plastycznej a klasycznej kosmetologii. Chirurgia plastyczna daje dość spektakularne efekty, ale jest bolesna i bardzo inwazyjna. Z kolei kosmetologia charakteryzuje się niezwykle łagodnymi, bezbolesnymi zabiegami, które niekoniecznie są skuteczne. W przypadku zabiegów medycyny estetycznej mamy do czynienia z bezpiecznymi, a nade wszystko efektywnymi metodami, które nie powodują bólu i nie wymagają dużej ingerencji w ciało. Niektóre zabiegi wywołują jedynie lekkie zasinienie bądź delikatną opuchliznę, która szybko znika.

Należy zaznaczyć, że obszar działania ma charakter dwutorowy. Podstawą będzie profilaktyka starzenia się skóry i zabiegi mające na celu osiągnięcie skutków odmłodzenia skóry. W ten sposób dochodzi się też do efektu upiększającego. Jednocześnie przeprowadza się zabiegi o działaniu leczniczym, które służą zapobieganiu wypadania włosów, zamykaniu naczynek bądź usuwaniu problemu nadmiernej potliwości. Likwidacja zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry to jedno, ale przecież chodzi również o działania podnoszące atrakcyjność. To bezpośrednio wpływa na sferę psychiki człowieka i postrzegania siebie. W klinice medycyny estetycznej można tym samym pokonać niedoskonałości skóry i odzyskać pewność siebie.

Z zabiegów korzystają osoby w różnym wieku i z różnymi problemami skórnymi. Do gabinetu przychodzą nie tylko osoby starsze, którym zależy na odmłodzeniu skóry twarzy i szyi, ale także osoby młodsze pragnące zadbać o swoją skórę. Niektóre proponowane metody wykazują działanie nawilżające, odżywcze i normalizujące, więc można je wykonywać w ramach profilaktyki, opóźniając tym samym proces starzenia się skóry.

W naszym kraju nadal największą popularnością cieszą się różnego rodzaju zabiegi powodujące natychmiastowe efekty, jak powiększanie ust albo policzków. Jednak na przestrzeni lat dużo się zmienia, co ma związek z pojawianiem się ciągle nowych metod odmładzających i polepszających stan skóry. Obecnie coraz więcej osób zwraca się ku światowym trendom, a w tych można zauważyć przywiązanie szczególnej wagi do ogólnego stanu i wyglądu skóry. Kwestie modelowania twarzy często schodzą na drugi plan.

Bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej

Proponowane mało inwazyjne i szybkie w wykonaniu metody skutkują poprawą kondycji skóry, jej wyraźnym odmłodzeniem i zniwelowaniem drobnych defektów kosmetycznych, które mogłyby negatywnie wpływać na samoocenę. To idealna alternatywa dla osób, które obawiają się operacji plastycznych i nie chcą podejmować ryzyka dużej ingerencji w swoje ciało, a zarazem pragną prezentować się atrakcyjnie zarówno dla siebie, jak i innych.

Trzeba wyraźnie podkreślić, że ten dział medycyny jest regulowany przez wiele konkretnych przepisów, a zabiegów mogą się podejmować wyłącznie osoby z uzyskanymi wcześniej uprawnieniami. To oraz mała inwazyjność sprawiają, że medycyna estetyczna jest całkowicie bezpieczna, tym bardziej gdy pacjent stosuje się skrupulatnie do zaleceń zarówno przedzabiegowych, jak i pozabiegowych.

Bezpieczeństwo wynika także z doświadczenia i umiejętności specjalisty. W niektórych przypadkach zaś zależy od częstotliwości i ilości aplikowanego preparatu. W medycynie estetycznej nie ma dróg na skróty i należy postępować zgodnie z sugestiami fachowca przeprowadzającego dany zabieg. Ograniczenie mimiki twarzy po botoksie bądź nieestetyczny efekt kaczego dzióbka zawsze wynika z nadgorliwości pacjentów, którzy sądzą, iż dodatkowy zabieg w kolejnej klinice pozwoli osiągnąć jeszcze lepszy skutek wizualny. W naszym gabinecie zawsze dokładnie informujemy, jakie niepożądane konsekwencje mogą się pojawić w wyniku niestosowania się do zaleceń i na co można się narazić przy zbyt często wykonywanych zabiegach albo po podaniu za dużej dawki botoksu bądź kwasu hialuronowego. Dbamy nie tylko o ładny wygląd naszych klientów, ale także ich zdrowie.

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

Różnice pomiędzy tymi działami medycyny dotyczą zwłaszcza stopnia ingerencji w ciało. Zabiegi medycyny estetycznej przeprowadza się ambulatoryjnie bez użycia skalpela i bez znieczulenia ogólnego. Ich czas zależy od zastosowania konkretnej metody, ale trwają zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Nie ma również konieczności długotrwałej rekonwalescencji w szpitalu i od razu można powrócić do codziennych aktywności, a ewentualne ślady w postaci delikatnego opuchnięcia albo siniaków znikają błyskawicznie. Jeżeli zasinienie utrzymuje się trochę dłużej, to będzie na tyle niewielkie, że spokojnie można je zatuszować zwykłym makijażem.

Metody stosowane w medycynie estetycznej charakteryzują się niedużą inwazyjnością. Jeżeli naruszają ciągłość skóry, to jedynie w stopniu minimalnym poprzez delikatne nakłucie, jak ma to miejsce w popularnej mezoterapii igłowej.

Medycyna estetyczna a kosmetologia

Zabiegi z zakresu kosmetologii nie powodują wnikania w głębsze warstwy skóry, ale mają charakter bardziej powierzchowny. Obejmują także doradztwo w kwestii stanu i rodzaju skóry, a nawet w aspekcie zdrowego stylu życia i wpływu odpowiedniej diety oraz określonych zachowań na pojawienie się pewnych niedoskonałości bądź chorób skóry i włosów. Można wręcz uznać, że kosmetologia stanowi pierwszy krok, jest jakby wstępem do medycyny estetycznej. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkiego typu procedury związane z penetracją głębszych warstw skóry wymagają zapewniania wyjątkowo sterylnych warunków, a zwłaszcza najwyższej jakości sprzętu medycznego oraz zaangażowania i doświadczenia. Mezoterapia igłowa czy iniekcje wypełniaczy są związane z wnikaniem w głąb skóry, więc muszą być przeprowadzane w miejscach do tego dobrze przygotowanych i wykonywane przez certyfikowanych fachowców.  W naszym gabinecie gwarantujemy jedno i drugie, więc serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy nie są do końca zadowoleni z kondycji swojej skóry.

Z jakimi problemami można się udać do gabinetu medycyny estetycznej?

Gabinet medycyny estetycznej Atelier103 służy pomocą w wielu kłopotach związanych ze stanem skóry i włosów. Zapraszamy wszystkich, którzy borykają się z:

 • Przesuszoną i wiotką skórą;
 • Zmarszczkami mimicznymi, zmarszczkami utrwalonymi oraz bruzdami;
 • Przebarwieniami skórnymi i rumieniem;
 • Trądzikiem młodzieńczym lub różowatym;
 • Rozszerzonymi naczynkami;
 • Nieproporcjonalnym owalem twarzy;
 • Asymetrycznymi bądź odwodnionymi ustami;
 • Bliznami potrądzikowymi, pooperacyjnymi i pooparzeniowymi;
 • Rozstępami zapalnymi i zanikowymi;
 • Cellulitem i nadmierną tkanką tłuszczową;
 • Nadmierną potliwością;
 • Nadmiernym wypadaniem włosów.

Zalecamy, aby nie czekać zbyt na długo na pogłębienie się defektów urody. Na pewno łatwiej i szybciej można się uporać ze świeżymi rozstępami bądź delikatnymi zmarszczkami. Warto również sobie uświadomić, że pierwsze symptomy starzenia się skóry pojawiają się naprawdę wcześnie, ponieważ około dwudziestego piątego roku życia. To dobry czas na podjęcie działań profilaktycznych, które w dużej mierze pozwolą opóźnić owe procesy starzenia się.

Proponujemy uznane od lat zabiegi medycyny estetycznej, a więc wypełnianie zmarszczek botoksem, powiększanie i korygowanie wyglądu ust za pomocą kwasu hialuronowego czy też ujędrnianie, nawilżanie, wygładzanie i wzmacnianie skóry dzięki mezoterapii igłowej. Jednocześnie zachęcamy do skorzystania z innowacyjnych metod. Modelowanie twarzy nićmi PDO idealnie zastąpi mocno inwazyjny lifting, z kolei mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest w pełni bezpiecznym i skutecznym zabiegiem pomagającym w większości problemów skórnych i z włosami. Polecamy również nowoczesny zabieg z zastosowaniem urządzenia DERMAPEN®, które gwarantuje w pełni satysfakcjonujące efekty bez bólu i skutków ubocznych.

Szukasz klinika medycyny estetycznej? Interesuje Cię estetyczna kosmetologia? Zapraszamy serdecznie do naszego gabinetu medycyny estetycznej zarówno panie, jak i panów z Trójmiasta i okolic. Nasze progi są otwarte również dla klientów z Wejherowa, Rumii czy Redy. Gwarantujemy wysoki poziom usług wynikający z naszego doświadczenia i naszej wiedzy, a także z najnowocześniejszego sprzętu oraz innowacyjnych preparatów. Na bieżąco śledzimy nowości z zakresu medycyny estetycznej i wprowadzamy je do naszej oferty.

UWAGA: Żadne z zabiegów nie dotyczą tematów związanych z: typowej dermatologii, ginekologia, ginekologia estetyczna, powiększanie piersi, laserowe usuwanie żylaków, chirurgia estetyczna – a także usług typowo medycznych.

Źródło tekstu: https://atelier103.pl