System rozliczeń SWIFT – co to?

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o systemie SWIFT, odnajdziesz na flobo.io.

Pomimo, iż właściwie na co dzień korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest główną zaletą systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny działający obecnie system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SORBNET, Elixir oraz SEPA.Na całym świecie działają również przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze danego państwa.

Czym więc wyróżnia się system SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie i masa innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeśli jedynie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]