Banknoty kolekcjonerskie – ciekawe hobby z długą historią

Sprawdź, gdzie kupić banknoty kolekcjonerskie NBP.

Kiedy mówimy o kolekcjonerstwie, jedną z najszybszych myśli obok zbierania znaczków i militariów jest gromadzenie monet. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, które budzą zainteresowanie kolekcjonerów. W połowie XX wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych pieniędzy zastępczych.

Historia banknotów oraz z jakiej przyczyny je kolekcjonujemy?

Niewiele kto wie, iż pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały nie na terenie Europy, lecz w Chinach. Pierwsza ich wersja, zbliżona w swojej funkcji najbardziej do teraźniejszych weksli, wykonana była ze skóry i pojawiła się 22 wieki temu w czasie władzy Dynastii Han. Banknoty w postaci jaką znamy współcześnie uformowały się natomiast między VII a XII w. podczas rządów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla handlarzy, ponieważ dzięki nim mogli podróżować na dalekie dystanse bez dodatkowego obciążenia w formie metalowych monet. Europejczycy po raz pierwszy dowiedzieli się o środkach płatniczych z papieru z relacji słynnych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, lecz w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z biegiem lat tę metodę płatności przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. banknoty są zastępowane przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Być może bierze się coraz szersze zainteresowanie banknotami jako obiektami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, ale też artystyczną – od stuleci bowiem budzą uznanie misternym designem.

Banknoty kolekcjonerskie to nie tylko banknoty obiegowe

Kolekcjonerzy banknotów, na podobieństwo nimizmatyków, zbierają głównie banknoty obiegowe ze wszystkich państw świata. Są one całkiem łatwo dostępne, choć koszt ich kupna bywa znaczny – to zależne jest od ich stanu oraz daty wycofania z obiegu. Odmiennym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w niedużym nakładzie, najczęściej w związku z upamiętnieniem znaczących wydarzeń lub zasłużonych osobistości z kręgu kultury, polityki i nauki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł emituje NBP. Celebrują one m.in. 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (nominał 10 zł) czy 600. rocznicę narodzin Jana Długosza banknot 20 zł). Ciekawostką jest, iż poza olśniewającym designem, banknoty kolekcjonerskie mają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi znaki wodne, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i efekty kątowe.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]