Chrupkie i zdrowe przekąski – o popularnych domowych kiszonkach

Więcej o kiszonkach warzywnych.

Warzywa kiszone są tak głęboko związane z tradycyjną kuchnią polską, że w naszym odczuciu jest to wyłącznie słowiański specjał, z rzadka spotykany w pozostałych częściach świata. Jednak kiszonki lubiane są nie tylko na starym kontynencie, ale również w obu Amerykach oraz w Azji.

Dlaczego kwaszone przetwory z warzyw cieszą się popularnością?

Badacze historii uznali, że proces konserwowania pokarmów poprzez ich zanurzenie w occie, w solance czy też w soli, stosowany jest przez ludzkość od przeszło czterech tysiące lat. Technika ta przypuszczalnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, gdyż niska kwasowość roztworu, w którym się ją zanurza, blokuje rozmnażanie się bakterii gnilnych. Paręset lat temu była to świetna metoda, by zwiększyć okres przydatności do spożycia mięsa, warzyw i ryb nawet o kilka miesięcy. Stąd też pojawił się zwyczaj przygotowywania m.in. kiszonych przetworów z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory z warzyw od zawsze znane są z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście jest potwierdzone. Cechują się one m.in. dużą zawartością witaminy C, dlatego więc żeglarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszone warzywa, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Co ciekawe, w języku polskim kwaszonki warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z rzepaku bądź kukurydzy.

Smak kiszonych przetworów warzywnych różni się w poszczególnych krajach świata

Najczęściej spotykanym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany zasadniczo w większości rejonów świata, nawet w Stanach zjednoczonych i w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie jest zbyt popularna. Natomiast pickle są tam prawdopodobnie wyjątkowo lubianym dodatkiem do hot-dogów, hamburgerów i sandwiczy. Nad Wisłą oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraki, które wykorzystuje się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych krajach świata kisi się m.in. kalafiory, fasolkę szparagową oraz owoce (np. truskawki), a czasem nawet śledzie.

Ocet i Solanka zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się podstawą albo istotnym dodatkiem do tysięcy dań regionalnych. Warto pamiętać, że smak kiszonek bywa inny w oddalonych od siebie krajach świata, gdyż zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, które stosuje się w trakcie kwaszenia. Dlatego też ogórek wyprodukowany podług standardowego polskiego przepisu, miał odmienny smak niż ten wyprodukowany np. w Chinach.

Dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]