Co warto wiedzieć o kaskach motocyklowych przed ich zakupem?

Jeśli potrzebujesz kasku motocyklowego, odwiedź tę stronę.

Każdy miłośnik jednośladów ma świadomość, że fundamentem zachowania minimum ochrony w trakcie jazdy jest założenie kasku. Bez znaczenia, czy motocykl jest naszym jedynym środkiem transportu, czy korzystamy z niego „od święta” – na każdą jazdę musimy założyć kask motocyklowy, ponieważ taki obowiązek narzuca nam kodeks drogowy. Złamanie go kończy się punktami karnymi oraz mandatem, jednakże może mieć również daleko poważniejsze następstwa – w razie wypadku prowadzący (albo jego pasażer) nie mający kasku wystawiają się na ciężkie obrażenia, a nieraz i śmierć.

Rodzaje kasków motocyklowych

Kaski na motor odróżniają się między sobą wzornictwem i zastosowaniem. Istnieją cztery główne warianty kasków:
Kaski crossowe, czyli kaski enduro bądź off-road, to kaski gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Cechują się bardzo aerodynamiczna konstrukcją, brakiem szybki oraz niewielką waga. By go używać należy kupić też w gogle.
Kaski otwarte nie posiadają wcale części osłaniającej szczękę – skorupa zabezpiecza tylko górną część czaszki. Nie ważą dużo, ale nie zapewniają wysokiego poziomu bezpieczeństwa, dlatego przeznaczone są dla osób przemieszczających się na skuterach i motorach rozwijających niską prędkość (np. cruisery).
Kaski szczękowe – ich nazwa wzięła się z tego, że posiadają mobilny (opuszczany i podnoszony) element części szczękowej. To sprawia, że są niezwykle komfortowe – da się w nich bez trudu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać z kimś, czy zjeść bez potrzeby zdejmowania kasku.
Kaski integralne są wszechstronne i z tej przyczyny prawdopodobnie najczęściej noszone przez kierowców, gdyż można ich używać do jazdy na motorze szosowym, sportowym, jak również na skuterze. Ich specyficznym atrybutem jest zwarta budowa, co sprawia, iż są one uznawane za najbezpieczniejsze, jednakże niezbyt komfortowe.

Jak kupować kask na motocykl?

Poszukując kasku motocyklowego pamiętajmy, że po drogach w Polsce wolno poruszać się wyłącznie z kaskami posiadającymi homologację, toteż dopytajmy o to zawsze przed kupnem. Prócz tego zwróćmy uwagę m.in. na to czy wybrany przez nas kask jest wyprodukowany z surowców dobrej jakości, czy wyściółka sprawnie odprowadza wilgoć oraz czy jego waga nam pasuje i nie wywołuje bólu karku.

Dane teleadresowe:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]