Jaką funkcję pełnią systemy rynnowe?

Zamów rynny PCV.

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co w takim razie winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – z jakich elementów jest tworzone?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny plastikowe, PCV albo metalowe – co wybrać?

W ofercie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych surowców – głównie z metalu lub PCV. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania warto zatem przedyskutować z ekspertem.

Dane teleadresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08