motoreduktor

Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają wydajniej wykorzystać silniki elektryczne jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze pojawia się drobna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą także inne elementy jak hamulce czy sprzęgła. Największym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które można bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasami miesiące, na pracochłonne wyliczenia i testy pojedynczych kompletów części. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długiego lub krótkiego okresu pracy, jak również do lekkich, umiarkowanych albo sporych obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdej gałęzi gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka wariantów silników (AC, BLDC, DC i bocznikowych), dzieli się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową).

Nie ma zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności czy logistyka, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak aeratory, podnośniki, linie produkcyjne i dachy ruchome. Szerokie spektrum ich mocy, wielkości oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników przyczyniła się do tego, iż liczbę możliwych zestawów, które obecnie mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, ale właściwie w milionach.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]