Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

Jeśli szukasz silnika prądu stałego z magnesami trwałymi, kliknij tu.

Wiele rzeczy, których używamy każdego dnia i bez których wiele czynności stałoby się cięższych, aby działać wykorzystuje silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, ogromne bądź małe, te urządzenia zmieniły nasz sposób pracy oraz życia, a statystyczny człowiek zwykle nie ma pojęcia, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich podzespołów składają się.

Kto odkrył i jakie moduły posiada silnik elektryczny DC?

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich opracowania, późniejszych usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w różnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki uznanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak między innymi Gaston Planté, Thomas Edison i Zénobe Gramme. Silniki elektryczne DC złożone są ze komutatora, wirnika, stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. Obecnie powszechnie wykorzystywane są również silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są po prostu lubiane za bezszelestne działanie, jak równieżwyjątkową niezawodność.

Silniki DC nie tylko do profesjonalnego zastosowania

Powiedzieć, że silniki DC są stosowane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są modułem sterowanych na odległość samochodzików czy pociągów, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które pewnie sprezentujemy także naszym potomkom. Takie silniki napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych branżach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą powszechne, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają popularne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniczków prądu stałego używają też hobbyści do tworzenia autorskich modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki prądu stałego o niewielkiej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od uznanych światowych producentów.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]