Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Szukasz obrączkek ślubnych Kraków? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest szczególnie wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy małżonków do końca życia, a oznaką ich uczucia, lojalności i oddania są obrączki, które wsuwają sobie na palce.

Panowie nie zawsze wkładali obrączki

Początkowo nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się elementem ceremonii zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilkaset lat później, o czym jednakże niewielu pamięta. I choć uprzednio bywały przypadki, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w innych państwach, jak na przykład w Meksyku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Czechach albo w Turcji, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi zabobonami biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz mierzy obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek tradycja mówi, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – kiedyś z mosiądzu, dzisiaj z platyny bądź złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowanym designem. Na przestrzeni wieków sporządzano je z różnorodnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak miedź lub mosiądz), które symbolizowały moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia używa się z reguły złota oraz platyny, które są symbolem ufności wobec małżonka. Naturalnie, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą także często usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka czy też istotny dla młodej pary cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]