Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Dowiedz się więcej o sklejce Peri.

Deski szalunkowe to kluczowy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jednak przeważnie używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić obiekty z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki znajdują także zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam potrzebna, a nie chcemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły stosowane były deski z litego drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zazwyczaj niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Dlatego obecnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – zazwyczaj z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji stosuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane mają zwykle swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma służy też wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]