Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Szukasz szalunków Kraków? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Przeważnie wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, żeby nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie otworów na okna, drzwi oraz bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i w jaki sposób mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z desek drewnianych albo grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, którą można użytkować ponownie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większa część inwestorów i wykonawców wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki wytwarza się z metalu, drewna bądź sklejki, jak również zestawiać 2 lub 3 materiały. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę scalają głowice ze aluminium bądź stali, łączniki, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich nabywać?

Podmioty często parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt czy ekip, które zwykle świadczą odmienne usługi. Zakup wszystkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]