Badania psychologiczne kierowców, czyli psycholog w służbie kierowców

Chcesz sprawdzić, jak zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie odwiedź http://www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale również określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia konkretnych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie ma czego. Całość badań składa się z testów osobowościowych, testów inteligencji, wywiadu psychologicznego i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Ujmują między innymi ekstra- oraz introwersję, psychotyzm i neurotyzm. W przypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje miernik czasu reakcji, stereometr, aparat krzyżowy, wirometr i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Kierowcy, którzy muszą nosić okulary, powinni jedynie pamiętać, by wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1, D1+E, D+E oraz D. Przechodzić muszą je również osoby, które pragną wykonywać zawód egzaminatora oraz instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek, a także na operatorów wózków widłowych. Warto dodać, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Należy poddać się im jedynie raz.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]