Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Chcesz zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko? Zajrzyj w to miejsce.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji w myśl prawa muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

ABC badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości, umiejętność szybkiej reakcji i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]