Jakie usługi z zakresu hydroizolacji wykona profesjonalna ekipa?

Podczas budowy jakiegokolwiek obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania trzeba zatroszczyć się o stosowne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do źle lub w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, a także przyczynić się do rozwoju chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.

Które elementy budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie należy chronić przed wilgocią należą przede wszystkim dachy, fundamenty, balkony, piwnice i tarasy zielone, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi czy też wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wilgocią i jakiej technologii warto użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów budynku. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z dziurawki, pustaka wypalanego czy cegły rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Natomiast tarasy izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa posiadała spadek przeciwdziałający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. W podobny sposób hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Ważne jest, by projektowanie hydroizolacji, powierzyć doświadczonej ekipie, mającej wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, generalni wykonawcy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze specjalistami podczas prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem uszczelek pęczniejących, węży iniekcyjnych, taśm PVC czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zlecenie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi uszczelnieniem, inwentaryzacją oraz naprawą przecieków wody, naprawą balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.