Kiedy przeprowadza się testy psychologiczne kierowców?

Dowiedz się więcej o badaniach psychologicznych kierowców Kęty.

Badania psychologiczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Są one niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak wyglądają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie przyrządy są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Do pierwszej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do badań podchodzą też kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się również kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i praktyczna

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. Najpierw osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Osoby badane muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Następnym etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje przede wszystkim widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]