Aparat do terapii ultradźwiękowej – działanie termiczne i atermiczne

Zobacz, gdzie zamówić aparaty do ultradźwięków.

Obecnie fizjoterapeuci często stosują ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 MHz. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu, gdyż poprawnie aplikowane ultradźwięki mają korzystny wpływ na zdrowie pacjentów. Wykorzystuje się je do masażu mięśni, a wytwarzana za ich pomocą wysoka temperatura oddziałuje kojąco na tkankę nerwową. Dlatego też masaż ultradźwiękami może być stosowany do łagodzenia bólu, usprawnienia przepływu limfy oraz zmniejszania napięcia mięśniowego. Powyższe działanie możliwe jest jednak tylko z wykorzystaniem właściwego aparatu ultradźwiękowego.

Aparat do terapii ultradźwiękowej – charakterystyka

Jak już nadmieniliśmy, aparaty do ultradźwięków generują dźwięki o stosownej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, stosowana od blisko 100 lat, bazuje na dwóch typach efektów: atermicznych oraz termicznych. Te pierwsze mają korzystny wpływ na przepływ płynów ustrojowych – przede wszystkim limfy. Tymczasem efekty termiczne polegają głównie na nagrzaniu tkanek najbogatszych w kolagen – wiązadeł, ścięgien, stawów oraz blizn i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do sporego wysiłku czy też przy leczeniu rozmaitego typu stanów zapalnych.

Aparat do ultradźwięków – stacjonarny lub przenośny?

Funkcjonują 2 warianty aparatów do ultradźwięków – stacjonarne i przenośne. Mobilny aparat terapii ultradźwiękowej będzie opcją doskonałą dla fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów albo przyjmujących ich w wielu gabinetach. Jeżeli jednak fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, w którym podejmuje dużą ilość pacjentów – zwłaszcza w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – bardziej funkcjonalny i wydajniejszy stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie lepszym rozwiązaniem.

Dane teleadresowe:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]