Szukasz wiadomości o ortokorekcji? Dobrze trafiłeś!
Czy noszenie szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest nie do uniknięcia? Tak, gdyż przy niedużej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą być niepotrzebne, jeśli postanowimy wypróbować ortokorekcję.
ortokorekcja – na czym to polega?
Wady wzroku takie jak krótkowzroczność oraz astygmatyzm są uciążliwe i potrafią zdecydowanie obniżyć jakość życia. Da się je wyeliminować przy użyciu lasera, niemniej jednak dużo osób nie decyduje się na zabieg tego rodzaju z lęku przed laserem lub po prostu ze względu na brak środków finansowych. Nie oznacza to natomiast, iż są one na zawsze skazane na noszenie okularów i doświadczanie powolnego powiększania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i zahamować jej rozwój stosując ortokorekcję – bezpieczną, niechirurgiczną, i – co istotne – skuteczną procedurę, która polega na korekcie krzywizny rogówki w czasie snu. Jak to możliwe? W czasie, gdy osoba, która włożyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne wpływają na nabłonek rogówki, korygując jej krzywiznę przez stosowne jej spłaszczenie i tym samym usuwają przyczynę krótkowzroczności. Działanie szkieł ortokorekcyjnych jest dostrzegalne często nawet na drugi dzień po ich pierwszym zastosowaniu. Wypada jednak podkreślić, że nie jest to działanie permanentne jak po laserowej korekty wzroku. Efekt podtrzymuje się tylko przy regularnym noszeniu z ortosoczewek i, oczywiście, restrykcyjnym stosowaniu się do wskazówek optometrysty, gdyż w przeciwnym razie mogą wystąpić powikłania. Modelowanie kształtu rogówki metodą ortokorekcji jest w pełni odwracalne – po zaprzestaniu noszenia szkieł ortokorekcyjnych rogówka powraca samoistnie do swego poprzedniego kształtu.
Kto może poddać się ortokorekcji?
Krótkowzroczność to choroba, której doświadczają osoby w każdym wieku, także kilkulatkowie. Dobrą wiadomością jest zatem to, że z soczewek ortokorekcyjnych mogą korzystać dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu codziennie mogą cieszyć się pełną aktywnością, zupełnie jak ich koledzy bez wad wzroku. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z soczewek ortokorekcyjnych nie jest możliwe przy wadzie powyżej -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego pacjenta jest inny, w związku z tym soczewki stosowane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po szczegółowym badaniu wzroku oraz wykonaniu topografii rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do ortokorekcji, to m.in. infekcja gałki ocznej czy stożek rogówki.
Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]