Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Tu odnajdziesz szczegółowe informacje na temat biopsji fuzyjnej.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem formy i wymiarów do kasztana. Mieści się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za wytwarzanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Kłopoty z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Daje to szansę zidentyfikowania zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, a także wczesnego wykrycia alarmujących zmian nowotworowych. Warto zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować ryzyka jego potencjalnego rozwoju.

Trudności mikcją i wzwodem – niepokojące symptomy

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeśli spostrzegli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty ze wzwodem i ejakulacją, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, jak również nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże niebezpieczeństwo rozwoju raka. Żeby natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Jak przebiega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu jednocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym w większości wypadków ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent pozostaje jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są w następnej kolejności sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, alergia na niektóre leki i wszczepione zastawki serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]