Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest cukrem, który obecny jest we wszystkich tkankach organizmów żywych, np. w mazi stawowej. Aczkolwiek najwięcej można go spotkać w skórze. Stymuluje on produkcję kolagenu, a przy tym posiada również zdolność wiązania dużych ilości tlenku wodoru, innymi słowy wody, i to właśnie m.in. on sprawia, że skóra jest sprężysta. Wraz z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego stopniowo się zmniejsza, przez co skóra staje się luźniejsza. W ten sposób powstają zmarszczki, będące naturalnym następstwem nieuchronnego zjawiska, jakim jest starzenie się organizmu.
Stosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej
Choć kwas hialuronowy przede wszystkim kojarzy się z zabiegami wypełniania zmarszczek, ten związek chemiczny używany jest w znacznie szerszym zakresie. Używa się go między innymi w otolaryngologii do podczas perforacji błony bębenkowej oraz w okulistyce do produkcji kropli do oczu. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach, których celem jest wygładzenie zmarszczek, uniesienie brwi, korekta kształtu nosa, modelowanie podbródka, okolic ust i brody, redukcja cieni pod oczami czy zaakcentowanie kości policzkowych. Poza zabiegami na twarz, kwas hialuronowy używa się również na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu) i na dłonie.
Czy wstrzykiwanie kwasu hialuronowego daje stałe skutki?
Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, zatem ewentualne podrażnienia czy reakcje uczuleniowe po zabiegu przytrafiają się sporadycznie, lecz nie można z góry ich wykluczać. Przed dopuszczeniem do zabiegu lekarz prowadzi z pacjentem konsultację, w toku której sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takich jak między innymi ciąża, choroby autoimmunologiczne, opryszczka czy infekcje skóry, jak również potencjalna nadwrażliwość na ten cukier.
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego odbywa się z użyciem miękkiej kaniuli, która za sprawą obłemu zakończeniu nie przecina tkanek jak zwykła igła. Zależnie od rozmiaru obszaru ostrzykiwanej części twarzy, zabieg ten trwa zwykle od 30 do 90 minut. Po wstrzyknięciu kwasu na skórze może być widoczny obrzęk, który po około dwóch, trzech dniach. Warto zaznaczyć, iż efekty, jakie przynoszą zastrzyki kwasem hialuronowym nie są wieczne, dlatego że związek ten ulega stopniowemu procesowi metabolizmu przez organizm.